Sezon 2013

Rok 2013 był bardzo bogaty w pokazy Opatowskich Rycerzy. Rozpoczęli go od występu w Opatowskim Ośrodku Kultury w Opatowie z okazji 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie zaprezentowali oni walki oraz tańce dawne.

 

Tak jak poprzednimi laty Rycerzy można było zobaczyć na Targach Agrotravel w Kielcach.  Promowali oni miasto i gminę Opatów. Na scenie można było obejrzeć pokaz tańców dawnych w wykonaniu Hufca Rycerstwa Opatowskiego, a w międzyczasie można było zobaczyć rycerzy walczących przy stoisku.

 

12 maja Hufiec Rycerstwa Opatowskiego można było spotkać na Jarmarku Chęcińskim, którego organizatorem było bractwo Chęcińskie. U podnóży zamku Rycerze Opatowscy stoczyli bój z Rycerzami Chęcińskimi. Po walce publiczność zaproszona została do nauki tańca dawnego. Po zakończonym jarmarku, mimo niezbyt przychylnej pogody Rycerze udali się na zwiedzenie zamku w Chęcinach.

 

Od 26 do 29 lipca przedstawiciele Hufca Rycerskiego Opatów i Urzędu Miasta i Gminy gościli w Hokksund, stolicy gminy Owre Eiker w Norwegii. W tych dniach odbywał się u nich festyn na placu przy pobliskim kościółku wybudowanym w średniowieczu. Hufiec zaprezentował walki oraz tańce. Festynowi oprócz tradycyjnych stoisk z rękodziełem, pokazami rzemiosł dawnych towarzyszył questing, podczas którego można było odkryć dziedzictwo miejsca, rozwiązując zagadki nie tylko historyczne.

 

 

Kolejnym etapem współpracy był I Piknik Rycerski w Opatowie na, który zostali zaproszeni przyjaciele z Norwegii. Piknik został rozpoczęty od mszy świętej po łacinie w Klasztorze Oo. Bernardynów, pod przewodnictwem ojca Alojzego. Przed rozpoczęciem  turnieju miecza Hufiec Rycerstwa Opatowskiego zaprezentował tańce dawne. W turnieju miecza wygrał Grzegorz Kursa z Konfraterni Krakowskiej. W międzyczasie łucznicy walczyli w przełajowym turnieju łuczniczym. Wygrała go Elżbieta Kubicka z Drużyny Rycerskiej „Ziemia Chęcińska”.

 

 

Ponadto Hufiec Rycerstwa Opatowskiego można było zobaczyć na różnych turniejach oraz imprezach historycznych.

Kontakt

E-mail: ryc.opa@wp.pl